Ako sa zmení môj zrak po 40-ke?

Zo začiatku pocítite potrebu odďaľovať čítaný text, aby ste ho videli ostro. Písmená v novinách, na jedálnom lístku či na mobilnom telefóne sa môžu zdať rozmazané, a to hlavne pri slabšom osvetlení. Ak už nosíte dioptrické okuliare na diaľku, zistíte, že na blízko potrebujete iné dioptrie. Ak ste krátkozrákí, možno si budete musieť zložiť okuliare na diaľku, aby ste videli lepšie na blízko. Približne od 50-ky do 60-ky sa videnie do blízka bude ešte viac zhoršovať a budete potrebovať čoraz silnejšie dioptrie do blízka. Okolo 60-ky sa tento proces bude zastavovať a dioptrie do blízka sa ustália na rovnakej hodnote. Tomuto procesu (presbyopii) sa nedá zabrániť, ale našťastie existuje viac riešení ako váš problém s neostrým videním do blízka vyriešiť:

 • okuliare na blízko – uvidíte ostro do vzdialenosti 35 – 45 cm; všetko čo bude ďalej uvidíte rozostrené.
 • pracovné resp. kancelárske okuliare – uvidíte ostro v intervale 35cm až 2m. Takéto okuliare vám pomôžu, ak pracujete v kancelárii a potrebujete vidieť na dokumenty na stole, ako aj na počítač a kolegov alebo klientov za počítačom, či na hodiny na stene.
 • bifokálne okuliare – uvidíte dobre do diaľky (6m a ďalej) a do blízka (cca 40cm). Na strednú vzdialenosť (t.j. aj na počítač) bude videnie neostré.
 • multifokálne okuliare – uvidíte ostro na všetky vzdialenosti.

Ďalšie informácie o týchto typoch okuliarov nájdete v časti DIOPTRICKÉ OKULIAREPotrebujem okuliare na blízko. Z akých možností si môžem vybrať?

 

Ďalšie zmeny videnia po 40-ke

 • problémy s oslnením: Môžete si všimnúť, že v noci vás reflektory áut oslňujú oveľa viac ako predtým. Taktiež si možno všimnete, že slnko odrážajúce sa od cesty či predného skla automobilu vás oslňuje viac ako predtým. Príčinou je starnutie očnej šošovky – svetlo, ktoré očná šošovka prepúšťa do oka, a ktoré sa dostáva na sietnicu, je viac rozptýlené a nie tak zaostrené ako predtým. To je príčinou zvýšeného jasu a oslnenia.  Pomôžu vám okuliare s antireflexnými šošovkami.
 • zmeny vo vnímaní farieb: Očná šošovka, ktorá je priehľadná, môže postupne meniť svoju štruktúru a zakaľovať sa. Následkom toho je pre vás ťažšie rozlišovať niektoré farebné odtiene.
 • znížená tvorba sĺz: S narastajúcim vekom produkujú slzné žľazy menej sĺz. Vaše oči sú suché a podráždené. Skúste si v optike alebo v lekárni zakúpiť umelé slzy. Je potrebné vyskúšať viac druhov, aby ste zistili, ktoré vám najviac vyhovujú.
 • potreba silnejšieho osvetlenia: Aby ste videli rovnako ostro ako predtým, budete na čítanie a prácu na blízko potrebovať silnejšie svetlo.
 • zahmlené videnie pri preostrovaní z diaľky do blízka
 • zhoršovanie očného nepohodlia počas dňa, večer pocit únavy a možné bolesti hlavy: Skúste si nechať zmerať zrak na diaľku a do blízka, je možné, že problémy odstránia dioptrické okuliare.
 • problémy s čítaním a prácou na blízko:  Po 40-ke zaostríte na blízko ťažšie ako predtým, keďže vaša očná šošovka stráca svoju flexibilitu. Budete potrebovať okuliare na blízko alebo pracovné/kancelárske okuliare.
napíšte nám sme na facebooku
VYŠETRENIE ZRAKU
DENNE 10.00 - 16.30
OBJEDNAJTE SA
Tel.: 052 773 18 06
WE SPEAK ENGLISH WIR SPRECHEN DEUTSCH

 

Pre JN OPTIK s.r.o. generuje