GIGANTOPAPILÁRNA KONJUNKTIVITÍDA postihujúca nositeľov kontaktných šošoviek (CLGPC)

  • GIGANTOPAPILÁRNA KONJUNKTIVITÍDA obr.1Pociťujete diskomfort pri nosení kontaktných šošoviek?
  • Vnímate svrbenie, hlien, či občasné zahmlené videnie?
  • Cítite nepríjemný pohyb kontaktnej šošovky na oku?
  • Je pre vás nosenie šošoviek nepohodlné alebo ich na oku už neznesiete?

Pravdepodobne trpíte „GIGANTOPAPILÁRNOU KONJUNKTIVITÍDOU spôsobenou nesprávnym nosením kontaktných šošoviek“ (tzv. CLGPC = contact lens induced papillary conjunctivitis). Vyskytuje sa nielen u počiatočných nositeľov kontaktných šošoviek, ale aj u ľudí, ktorí kontaktné šošovky nosia roky a nikdy s nimi nemali žiadne problémy. CLGPC prichádza pomaly a rafinovane, počas niekoľkých týždňov. Ochorenie má alergický a zápalový charakter. Liečba je zdĺhavá a často je pri nej potrebné nosenie kontaktných šošoviek značne obmedziť alebo úplne vylúčiť. Následkom môže byť aj dlhodobá netolerancia kontaktných šošoviek.

GIGANTOPAPILÁRNA KONJUNKTIVITÍDA obr.2CLGPC sa zaraďuje medzi alergické konjunktivitídy (tj. zápaly spojiviek). Postihuje tarzálnu spojivku horného viečka (obrázok ukazuje prevrátené horné viečko pod zväčšením na štrbinovej lampe) a najčastejšie sa vyskytuje pri používaní mäkkých kontaktných šošoviek.

Normálna tarzálna spojivka je ružovkastá a  má mikropapily s veľkosťou menšou ako 0,3mm. Pri CLGPC sa však papily zväčšia na 1mm a viac. Zväčšené papily či pľuzgieriky si môžete predstaviť ako bubienky na bublinkovej fólii, ktoré ste ako deti radi praskali.

CLGPC je spôsobená alergickou reakciou na depozitá v kontaktnej šošovke a reakciou na mechanické dráždenie horného viečka povrchom kontaktnej šošovky.

Vyskytuje sa hlavne pri nesprávnom dodržiavaní hygienických návykov (čistenie, skladovanie kontaktných šošoviek) a pri prenášaní kontaktných šošoviek (tj nosíte ich   dlhšie ako je povolené výrobcom – mesačné napríklad 5 týždňov).

Zo začiatku budete pociťovať mierny diskomfort pri nosení kontaktných šošoviek, budete ich na oku cítiť viac ako predtým a vnímať aj občasné zahmlené videnie spôsobené zvýšenou produkciou hlienu a depozitami na kontaktnej šošovke. Hlien môžete vnímať v oku hlavne ráno po zobudení.  V pokročilejšom štádiu je diskomfort taký zjavný, že šošovky na očiach neznesiete, spojivka je červená, zhrubnutá a opuchnutá.

V každom prípade je potrebné navštíviť lekára alebo optometristu, ktorý vám kontaktné šošovky aplikoval. Ten vaše oko preskúma cez štrbinovú lampu a na základe zistení odporučí vhodné riešenie, ktoré závisí od stupňa ochorenia. Niekedy postačí zmena typu kontaktnej šošovky (iný priemer, zakrivenie, materiál),  zmena periodicity alebo dĺžky nosenia, zmena čistiaceho roztoku, starostlivejšie čistenie a skladovanie šošoviek. Inokedy bude potrebné šošovky na určité obdobie úplne vysadiť. Ak je potrebné aplikovať liečivo, presné dávkovanie a dĺžku liečby určí lekár. Ćasto ide o kombináciu antihistaminík a stabilizátorov žírnych buniek (napr. kromolyn sodný 2%).

Pri nenosení kontaktných šošoviek odznejú symptómy ako svrbenie, začervenanie, hlien do 2 týždňov. Papily sa však dostanú do pôvodného stavu až približne po 6-tich mesiacoch nenosenia kontaktných šošoviek. Z dlhodobého hľadiska sa CLGPC môže vrátiť.

 

 

 

 

Keď nosím kontaktné šošovky je potrebné mať aj okuliare?

Rozhodne áno. Ak nosíte kontaktné šošovky denne, odporúča sa, aby ste aspoň dva dni zo siedmich (alebo tretinu každého dňa) nosili okuliare - poskytnú vašim očiam oddych od nosenia kontaktných šošoviek, ktoré narušujú slzný film a znižujú priepustnosť pre kyslík (hoci v súčasnosti sú na trhu šošovky s vysokou priepustnosťou pre kyslík, predsa nie je 100%ná).

Nastanú situácie, kedy kontaktné šošovky nebudete môcť nosiť: očná infekcia, podráždené precitlivené oči do ktorých ťažko vložíte kontaktnú šošovku, strata šošoviek, nestihnete si včas objednať nové šošovky, ... atď.  Ak sú vaše oči podráždené, odporúča sa vybrať kontaktné šošovky z oka a nosiť pár dní len okuliare.

 

Môžem si kúpiť kontaktné šošovky len na základe dioptrií, ktoré mám v okuliaroch?

Nie, pretože dioptrické hodnoty kontaktných šošoviek sa často líšia od hodnôt, ktoré máte v okuliaroch, a to z toho dôvodu, že KŠ nosíte priamo na oku a okuliare niekoľko milimetrov od oka. Navyše, pri kontaktných šošovkách je potrebné zvoliť vhodné zakrivenie a priemer, aby nepoškodzovali oko. Všetky parametre kontaktných šošoviek zistí optometrista pri prvej aplikácii kontaktných šošoviek.

Môže byť spanie v kontaktných šošovkách nebezpečné?

Áno, štúdie dokazujú, že používanie kontaktných šošoviek v noci (pozor - ide o kontaktné šošovky s tzv. predĺženým nosením, ktoré sú schválené na nosenie v noci – nie o bežné denné kontaktné šošovky) zvyšuje riziko infekcie rohovky, čím môže spôsobiť permanentné zhoršenie videnia. Riziko infekcie rohovky u ľudí, ktorí kontaktné šošovky nosia aj v noci je 5x väčšie ako u ľudí, ktorí ich nosia len cez deň.

Môžem svoje kontaktné šošovky alebo púzdro na kontaktné šošovky čistiť vodou?

Nie, voda z vodovodného kohútika ani destilovaná voda nie je vhodná na čistenie kontaktných šošoviek ani na ich uskladňovanie. Obsahuje baktérie, vírusy, plesne, či akantaméby, ktoré priľnú na kontaktnú šošovku a v oku spôsobia infekciu. Na čistenie kontaktných šošoviek používajte výlučne roztoky na to určené. Z toho istého dôvodu by ste si nemali kontaktné šošovky vyberať z oka mokrými prstami, ale výlučne suchými.

Môžem nosiť kontaktné šošovky, ak beriem lieky?

Áno, môžete, ale niektoré lieky môžu narušiť kvalitu slzného filmu a spôsobiť suché oko. Medzi takéto lieky patria anithistaminiká, dekongestíva (uľavujú upchatý nos) antidepresíva, antipsychotiká, lieky na tlak, diuretiká, antikoncepcia a iné. Tieto lieky znižujú množstvo vytvorených sĺz a nosenie kontaktných šošoviek bude nepohodlné až nepríjemné.

 Ak beriete kvapky do očí, odporúča sa, aby ste ich aplikovali vtedy, keď kontaktné šošovky v očiach nemáte. Kontaktná šošovka absorbuje liek alebo konzervačnú látku, oko je lieku vystavené dlhšie a zvyšuje sa jeho toxicita. Zvyčajne je potrebné počkať 10 – 15 minút po použití kvapiek a až potom nasadiť kontaktné šošovky. Bližšie informácie vám poskytne lekár, ktorý vám kvapky predpísal.

 

Môžem nosiť kontaktné šošovky dlhšie ako uvádza výrobca?

Nie. Ak nosíte kontaktné šošovky dlhšie ako je ich odporúčaná doba nosenia, vystavujete sa riziku poškodenia až straty oka. Kontaktná šošovka je vytvorená z materiálu s určitou životnosťou. Po prekročení tejto životnosti začínajú byť kontaktné šošovky menej priepustné pre kyslík- nedostatok kyslíka sa prejaví neovaskularizáciou, t.j. tvorbou ciev na rohovke, ktorá má ostať priehľadná, aby ostalo zachované kvalitné videnie.

Ešte väčším rizikom sú infekcie rohovky, ktoré vznikajú následkom nosenia kontaminovanej kontaktnej šošovky. Ak je kontaktná šošovka nosená dlhšie ako odporúča výrobca, je náchylnejšia na zachytávanie depozít (biologických odpadových látok), ktoré pri čistení úplne neodstránite. Infekcie rohovky môžu viesť k perforácii rohovky, t.j. k rohovkovému vredu. Vtedy je potrebná transplantácia rohovky alebo v horšom prípade, ak infekcia postúpila ďalej do oka, k enukleácii (odstráneniu) celého oka.    

 

Môžem v kontaktných šošovkách plávať v bazéne alebo v mori?

Áno, potom je však potrebné dôkladne ich vyčistiť, aby ste zabránili infekcii oka. Väčšinou sa však kontaktná šošovka nezbaví baktérií z vody ani dôkladným čistením. Najbezpečnejšie je preto použiť jednodenné kontaktné šošovky, ktoré po plávaní vyhodíte.

Čo robiť, ak pri nosení kontaktných šošoviek pociťujem suché oči alebo sa mi zdá, že kontaktné šošovky sú akoby potiahnuté filmom, resp. sa v kontaktných šošovkách cítim nepohodlne?

Ak sa v kontaktných šošovkách cítite nepohodlne, je potrebné navštíviť vášho optometristu, ktorý vám kontaktné šošovky aplikoval. Možno budete potrebovať inú značku kontaktných šošoviek alebo inú periodicitu nosenia. Symptómy uvedené v otázke pravdepodobne pociťujete z týchto dôvodov:

  • Suché oko: Tretina populácie trpí syndrómom suchého oka, Symptómy sú u rôznych ľudí rôzne, patria medzi ne: kolísavé videnie, mierny diskomfort, pálenie, svrbenie, bolesť oka a paradoxne aj slziace oko. Nosenie kontaktných šošoviek môže tieto symptómy zhoršiť. Vaše symptómy sa môžu zmierniť, ak použijete iný roztok na kontaktné šošovky alebo iný materiál kontaktných šošoviek.
  • Rôzne alergie: Alergie spôsobujú opuch, začervenanie, svrbenie, slzenie ako reakcia na akútne či chronické vystavenie sa alergénu. Môže sa jednať o alergickú konjnunktivitídu = opuch očného tkaniva ktorý vznikol reakciou na alergény v prostredí.  Lieči sa očnými kvapkami (antihistaminiká), ktoré sa aplikujú 15 minút pred nasadením kontaktných šošoviek. Môže ísť aj o gigantopapilárnu konjunktivitídu, ktorá nie je alergiou v pravom slova zmysle. Je to zápal, ktorý vzniká ako reakcia na depozitá na povrchu kontaktnej šošovky poškodzujúce vnútornú stranu viečka. Často sa prejaví 18 až 20 mesiacov od začatia nosenia kontaktných šošoviek a spôsobuje svrbenie, pocit cudzieho telieska v oku, nadmerný hlienový výtok. Odporúča sa na určitý čas prestať nosiť kontaktné šošovky. Pri akútnom zápale vám lekár predpíše antialergiká (kromoglykát sodný, kortikosteroidy, a i.)
  • Roztok nie je kompatibilný s danou kontaktnou šošovkou alebo je toxický: Na trhu existuje veľké množstvo roztokov na kontaktné šošovky. Nie všetky roztoky sú však kompatibilné s každým typom kontaktných šošoviek. Niekedy vzniká precitlivenosť na konzervačné látky či iné prímesi v roztoku. Vtedy môžete cítiť nepohodlie pri nosení kontaktných šošoviek a zvyšuje sa riziko vzniku infekcie a rohovkového vredu.
  • Nesprávne čistenie kontaktných šošoviek: Vždy, keď si kontaktnú šošovku vyberiete z oka, aby ste ju odložili do púzdra, vyčistite ju: uložte si ju na dlaň, vlejte do dlane roztok a pretierajte bruškom prsta od stredu smerom k okraju, a to z každej strany tridsať sekúnd. Potom šošovku prepláchnite čistým roztokom a vložte do púzdra, kde sa nachádza nový roztok. Trenie a opláchnutie šošovky odstráni depozitá a nánosy mikróbov. Do púzdra dávajte vždy nový roztok – je nesprávne ak do starého roztoku v púzdre prilejete nový. Ráno, keď šošovky vyberiete z púzdra a dáte do oka, vylejte roztok z púzdra, púzdro umyte čistým roztokom a nechajte voľne vyschnúť. Počas čistenia sa púzdra ani šošoviek nesmie dotknúť voda. Púzdro na kontaktné šošovky meňte každý mesiac, aby ste sa vyhli usadeninám baktérií a vytváraniu biofilmu na povrchu púzdra.  
  • Nosenie šošoviek dlhšie ako uvádza výrobca: Ak dodržiavate interval nosenia kontaktných šošoviek stanovený výrobcom, vyhnete sa infekciám a zápalom oka. Nezabudnite – keď už raz otvoríte blister so šošovkami, šošovka sa začne „používať“ aj keď ju nenosíte. Napríklad, mesačnú šošovku musíte na 30ty deň od otvorenia vyhodiť bez ohľadu na to, či ste ju na očiach mali raz alebo tridsaťkrát.

 

Sú ľudia, ktorí nemôžu nosiť kontaktné šošovky?

Áno, ide hlavne o ľudí, ktorí majú chronické infekcie očí, nevhodný anatomický tvar očí (príliš vpadnuté či vystúpené oči), poruchy slzného filmu, suché oko, precitlivenú rohovku, deformované viečka, prizmatické dioptrie, cukrovku (epitel rohovky je veľmi krehký). Z kozmetických dôvodov – mierne škúlenie je viac vidno pri nosení kontaktných šošoviek; okuliare pomôžu škúlenie skryť. Takisto je potrebné zvážiť používanie kontaktných šošoviek ak pracujete vo veľmi prašnom prostredí, v prostredí s množstvom chemických výparov, či  v neustále klimatizovanom prostredí.

napíšte nám sme na facebooku
VYŠETRENIE ZRAKU
DENNE 10.00 - 16.30
OBJEDNAJTE SA
Tel.: 052 773 18 06
WE SPEAK ENGLISH WIR SPRECHEN DEUTSCH

 

Pre JN OPTIK s.r.o. generuje