Aký tvar okuliarov sa hodí k mojej tvári?

Postavte sa pred zrkadlo a rúžom obkreslite na zrkadlo vonkajšie obrysy vašej tváre. Aký tvar máte na zrkadle? - je to kruh, štvorec, srdce, kosoštvorec, obdĺžnik, ovál,  pretiahnutý ovál?

Tvary okuliarov - kruhKruh

  • dĺžka a šírka tváre sú takmer rovnaké; väčšie líca, jemná brada a nižšie čelo
  • vyberajte si hranaté alebo obdĺžnikové rámy a výrazné farby
  • vyhýbajte sa oblým tvarom rámov

Tvary okuliarov - štvorecŠtvorec

  • dĺžka a šírka tváre sú takmer rovnaké, výrazná hranatá sánka, široké čelo, širšia brada
  • hľadajte oválnejšie a jemnejšie okuliare, také ktoré sedia vyššie – vtedy predĺžia tvár. Vhodné sú aj okuliare bez spodného okraja. – treba ešte doplniť do webu.
  • vyhýbajte sa hranatým okuliarom s rovným vrchom

Tvary okuliarov - srdceSrdce

  • široké čelo a lícne kosti, úzka brada a malé ústa
  • budete dobre vyzerať v bezrámových okuliaroch alebo v okuliaroch bez spodného okraja – hľadajte tenké kovové okuliare alebo priehľadné plastové okuliare
  • vyhýbajte sa výrazným a hrubým okuliarom, lebo rámy by mali zjemniť vaše črty tváre, nie ich zdôrazniť.

Tvary okuliarov - kosoštvorecKosoštvorec

  • úzke čelo a sánka, výrazné líca
  • vyberajte si mačacie a okrúhle tvary, ktoré zvýraznia lícne kosti
  • vyhýbajte sa hranatým tvarom ktoré zvýraznia už teraz dosť výrazné líca

Tvary okuliarov - obdĺžnikObdĺžnik

  • dĺžka tváre je väčšia ako jej šírka, výrazná sánka, vysoké čelo
  • pristanú vám okuliare, ktoré sú opakom vašej tváre, t.j. zaoblené a oválne tvary (ako pri štvorcovej tvári), ale na rozdiel od štvorcovej tváre si môžete dovoliť hlbšie okuliare
  • vyhýbajte sa obdĺžnikovým a hranatým tvarom

Tvary okuliarov - oválOvál

  • vaše čelo, sánka aj brada majú rovnaké proporcie a tvár je mierne dlhšia ako širšia
  • môžete si dovoliť akýkoľvek tvar okuliarov

Tvary okuliarov - pretiahnutý oválPretiahnutý ovál

  • vaša tvár je dlhšia ako širšia, ale nie taká hranatá ako pri obdĺžnikovej tvári
  • vyhovujú vám veľké okuliare, ktoré sú mierne širšie ako vaša tvár; tiež vám vyhovujú hlbšie rámy, ktoré sú mierne okrúhle  - takýmto výberom docielite rozšírenie a skrátenie tváre
  • vyhýbajte sa rámom, ktoré sú príliš úzke čo sa týka hĺbky aj šírky rámu

 

JEDNODUCHÉ PRAVIDLO:

TVÁR OKULIARE
hranatejšia tvár oválnejšie okuliare
okrúhlejšia tvár hranatejšie rámy
široká tvár úzky rám,
uchytenie stranice zvrchu
tvár je dole širšia, hore užšia zvýraznite hornú časť tváre,
hrubšie rámy, výrazné farby
tvár je hore širšia, dole užšia
(alebo je kosoštvorcová)
nenápadné rámy,
okrúhlejšie tvary, jemné farby

 

Sú vopred hotové okuliare zo supermarketu či drogérie bezpečné?

Nie. Testy takýchto okuliarov preukázali, že nespĺňajú štandardné normy a ich nositelia riskujú svoje zdravie. Takéto okuliare môžu spôsobiť pnutie očí, bolesti hlavy, mierne závrate a dokonca dvojité videnie. Nie sú správne vycentrované, nie sú prispôsobené anatómii vašej tvári a materiál, z ktorého sú vyrobené, môže spôsobovať alergie.

Keď chcem nové okuliare, musím ísť k lekárovi?

Keď potrebujete nové dioptrie, pretože cez pôvodné už nevidíte dobre, stačí sa objednať do našej optiky, kde vám odborne vyšetríme zrak a zistíme dioptrie do diaľky, do blízka a na počítač. Ak máte podozrenie na očnú chorobu alebo potrebujete preventívnu prehliadku očného pozadia, je potrebné navštíviť svojho očného lekára.

Potrebujem okuliare na blízko.
Z akých možností si môžem vybrať?

Možností je viac a výber vhodných okuliarov závisí od vašej práce a životného štýlu, ako aj od vašich dioptrií:

  • Ak s okuliarmi na blízko chcete len čítať (knihy, noviny, menu v reštaurácii), vyberte si jednoohniskové okuliare, ktoré vám poskytnú ostré videnie na jednu vzdialenosť, najčastejšie 35 – 45cm.

  • Vyber pracovných okuliarovAk s okuliarmi na blízko potrebujete pracovať na počítači vzdialenom približne 70cm, ale chcete s nimi aj čítať rôzne dokumenty a faktúry, poprípade potrebujete občas pozrieť za počítač na klienta alebo kolegu, či na hodiny na stene, vyberte si pracovné alebo kancelárske okuliare, ktoré sú vhodné na blízko aj na strednú vzdialenosť. Uvidíte s nimi ostro na 35cm až 2m. Budete s nimi dobre vidieť aj na noty na stojane alebo na umelecké diela, ktoré majstrujete vo svojej dielničke.

  • Bifokálne okuliareBifokálne okuliare sú vhodné do diaľky a na blízko.  Hornou časťou uvidíte ostro na 6m a ďalej, segmentom do blízka uvidíte na 40cm. Na šošovke vidno „čiarku“ = prechod medzi segmentom na diaľku a na blízko, ktorý spôsobuje nepríjemný skok obrazu, preto je potrebná návyková doba, počas ktorej sa takéto okuliare učíte používať.  Stredná vzdialenosť (napr. počítač, školská tabuľa) bude rozmazaná a nejasná, preto nie sú vhodné do kancelárie ani pre učiteľov. Môžu vám pomôcť ak šoférujete a občas potrebujete pozrieť aj do papierov.

  • Videnie - multifokalne okuliareMultifokálne okuliare majú viac ohnísk/zón a pokryjú všetky vzdialenosti: diaľku, stred aj blízko. Nedochádza pri nich ku skoku obrazu, pretože jednotlivé dioptrické zóny na seba plynule nadväzujú. Aj z estetického hľadiska je multifokálna šošovka prijateľnejšia ako bifokálna, keďže nie je delená čiarkou. Multifokálne okuliare sú vhodné na celodenné nosenie. Existuje veľa druhov multifokánych šošoviek - radi vám poradíme takú, ktorá vyhovuje vášmu životnému štýlu a cez ktorú sa vám bude pohodlne pozerať.

Ako sa moje okuliare vyrábajú?

Keď si vyberiete okuliarový rám a objednáme vám okuliarové šošovky, vaša zákazka smeruje do nášho optického laboratória, kde sa spracuje. Postupné kroky si môžete pozrieť na tomto videu: Nie je priamo z nášho optického laboratória, ale postup krokov je rovnaký.

Čo je antireflex a prečo je pre mňa dôležitý?

Antireflexná vrstva eliminuje odlesky umelého osvetlenia v miestnosti, ako aj odlesky reflektorov protiidúcich áut. Vďaka nej sa oči nemusia toľko namáhať a sú menej unavené. Zvyšuje tiež priestupnosť svetla okuliarovou šošovkou, preto je vhodná aj pre ľudí s kataraktou, pri ktorej sa vnútroočná šošovka postupne zakaľuje. Antireflexná vrstva je bežnou súčasťou každých kvalitných okuliarových šošoviek.

Sú pre mňa lepšie plastové či minerálne/sklenené okuliarové šošovky?

  • Minerálne okuliarové šošovky sú zo skla. Sklo je lacnejšie a veľmi odolné voči poškrabaniu, ale má väčšiu hmotnosť a ľahko sa rozbije, preto je na nosenie menej bezpečné. Minerálna šošovka nie je vhodná pre detské okuliare.
  • Plastové okuliarové šošovky sú oveľa ľahšie ako sklenené. Pri páde na zem sa nerozbijú. Sú chránené proti poškrabaniu rôznymi povrchovými úpravami. V súčasnosti sa do okuliarov najčastejšie vkladajú plastové okuliarové šošovky  - ich podiel je viac ako 90%.
  • Okuliarové šošovky z polykarbonátu  sú odolné voči nárazu, sú preto vhodné pre deti a pre športovcov.
  • Trivex je veľmi ľahký a pevný, vhodný hlavne do vŕtaných rámov.  

Ktorá povrchová úprava okuliarových šošoviek je pre mňa najvhodnejšia?

Povrchové úpravy okuliarových šošoviek zlepšujú videnie nositeľa a predlžujú životnosť okuliarov. Prečítajte si, ktorá vyhovuje vašim potrebám:

  • Antireflexná vrstva eliminuje odlesky umelého osvetlenia v miestnosti, ako aj odlesky reflektorov protiidúcich áut. Vďaka nej sa oči nemusia toľko namáhať a sú menej unavené. Zvyšuje tiež priestupnosť svetla okuliarovou šošovkou, preto je vhodná aj pre ľudí s kataraktou, pri ktorej sa vnútroočná šošovka postupne zakaľuje. Antireflexná vrstva je bežnou súčasťou každých kvalitných okuliarových šošoviek.
  • Tvrdenie okuliarových šošoviek je súčasťou antireflexnej úpravy. Tvrdená šošovka je odolnejšia voči poškrabaniu a predlžuje životnosť šošovky.
  • Hydrofóbna úprava odpudzuje vodu a nečistoty a je odolnejšia voči mastnote - preto umožňuje ľahšie čistenie okuliarovej šošovky.
  • Úprava proti zahmleniu – ide o molekulovú vrstvu na okuliarovej šošovke, ktorá spôsobuje, že pri prechode zo zimy do tepla sa okuliarová šošovka nezarosí. Je vhodná napríklad pre čašníkov, kuchárov, či iné povolania vyžadujúce častý prechod z chladnejšieho do teplejšieho prostredia. Aktivuje sa špeciálnou handričkou alebo tekutinou.
  • Ochrana proti modrému svetlu – chráni oko pred škodlivým modrým svetlom z PC monitorov a obrazoviek, ale aj pred modrou zložkou slnečného žiarenia. Modré svetlo škodí očnej šošovke a je jednou z príčin šedého zákalu. Modré svetlo škodí aj sietnici a je jednou z príčin VPMD. Táto úprava je vhodná pre každého, kto dlho pracuje s počítačom, ako aj pre ľudí, ktorí väčšinu času trávia von.

Z akých typov okuliarových rámov si môžem vybrať?

Môžete si vybrať plastové alebo kovové rámy, ktoré existujú v troch rôznych prevedeniach:

  • Celorámové okuliare: Rám sa nachádza po celom obvode okuliarovej šošovky. Takéto okuliare pôsobia na tvári výraznejšie, hlavne ak ide o plastové celorámy.
  • Rámy na silon: Rám sa nachádza len v hornej časti okuliarov. V spodnej časti je silón, ktorý pridržiava okuliarovú šošovku aby nevypadla. Ak vám pri čítaní vadí to, že vidíte spodnú časť rámu, vyberte si rám na silón.
  • Vŕtané rámy:  Okuliarové šošovky nie sú ohraničené rámom zo žiadnej strany. Navzájom sú spojené kovovým nosníkom. Po bokoch sú kovové alebo plastové stranice. Ak sa obávate, že okuliare zmenia váš výzor, zvoľte si jemný vŕtaný rám, ktorý je ľahký a na tvári takmer neviditeľný.
napíšte nám sme na facebooku
VYŠETRENIE ZRAKU
DENNE 10.00 - 16.30
OBJEDNAJTE SA
Tel.: 052 773 18 06
WE SPEAK ENGLISH WIR SPRECHEN DEUTSCH

 

Pre JN OPTIK s.r.o. generuje