Existujú slnečné okuliare s dioptriami?

Áno. Ak nosíte dioptrické okuliare, je možné zhotoviť aj dioptrické slnečné okuliare, a to s polarizáciou alebo bez nej. Objednáme farebné okuliarové šošovky s vašimi dioptriami, ktoré zabrúsime do vhodného slnečného rámu.

Aký je rozdiel medzi slnečnými okuliarmi z očnej optiky
a tými ostatnými - z trhu, butiku, či drogérie?

Hlavný rozdiel je v kvalitnom UV filtri. Naša zrenica sa pred ostrým svetlom chráni tým, že sa zúži. To spôsobí, že do oka sa dostane menej UV žiarenia a poškodenie oka je menšie. Ak máme nekvalitný UV filter z tržnice či z internetu, ktorého certifikáciou si nie sme istí, môžeme si takýmito slnečnými okuliarmi spôsobiť viac škody ako úžitku. Prečo? Zrenica sa vplyvom tmavých okuliarov roztiahne a do oka vpustí maximum škodlivého UV žiarenia.  Ak sú slnečné okuliare len tmavé (bez ochranného UV filtra), chránia len proti slnečnému žiareniu, ale nie proti UV žiareniu. Vtedy nám UV žiarenie dlhodobo poškodzuje oko.

Dôležité je tiež podotknúť, že keď nie je ostré svetlo, ale je len pod mrakom, UV žiarenie môže pôsobiť rovnako intenzívne. Zrenicu máme roztiahnutú, a teda otvorenú voči vplyvu UV žiarenia. Vtedy sú vhodné samozatmavujúce okuliare, ktoré sa zatmavia nie podľa intenzity svetla, ale podľa intenzity UV žiarenia. Keď vstúpime do miestnosti, znova sa odfarbia. Pred UV žiarením chránia aj kvalitné číre (nezafarbené) dioptrické okuliare, s indexom lomu 1,6 a viac. Tie sú napríklad vhodné do mesta v zimných zamračených dňoch. V zime na hory, kde je intenzita svetla, ako aj UV žiarenia vyššia, sú však vhodnejšie slnečné alebo samozafarbujúce okuliare.

Slnečné okuliare ako ochrana pred UV žiarením – je to vôbec nutné?

Áno, je to nutné. UV žiarenie prispieva k tvorbe viacerých chorôb, akými sú napríklad VPMD (vekom podmienená makulárna degenerácia), kortikálna katarakta (šedý zákal), pterygium (ľudovo mušie krídlo: spojivka prerastá cez rohovku a zhoršuje videnie), pinguecula (zhrubnutá spojivka, ktorá spôsobuje nepohodlie, škrabanie, vysychanie oka)

Porovnajme našu pokožku a oko. Pokožka sa vie pred UV žiarením chrániť pomocou pigmentu, ale ak to preženieme, nastáva strata elasticity pokožky a rakovina kože, ako aj tmavé pigmentové škvrny. Keďže UV žiarenie pôsobí dlhodobo a jeho následky sa za roky sčítavajú, vyššie spomenuté poškodenie kože sa prejaví v staršom veku.

Oko je oveľa citlivejšie na vplyv UV žiarenia ako pokožka. Žiarivá energia, ktorá dopadá do oka, sa sústredí na veľmi malú oblasť sietnice, čo spôsobuje, že jeho intenzita je približne 100-násobne vyššia, ako na pokožke. To znamená, že ak svoju pokožku natierame prípravkami proti UV žiareniu, naša starostlivosť o oči by mala byť 100× intenzívnejšia. Aj na oku sa následky UV žiarenia rokmi sčítavajú, preto je dôležité chrániť sa dlhodobo a pravidelne.

Aj oko má mechanizmy, ktoré ho chránia pred UV žiarením. Rohovka zachytí asi 40% UV-žiarenia, komorová voda 18%, šošovka dospelého 40% (u detí oveľa menej). To znamená, že na sietnicu ostáva 1–2% UV žiarenia. Zdá sa, že to nie je tak veľa, ale ak takéto žiarenie pôsobí každý deň napríklad 50–60 rokov, všetky jeho negatívne vplyvy sa sčítavajú. Potom sa nemusíme čudovať, že najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách nie je šedý či zelený zákal, ale práve negatívne následky UV žiarenia poškodzujúce sietnicu.

Deti sú na UV žiarenie oveľa citlivejšie ako dospelí. Ich pokožku chránime tými najvyššími UV filtrami, ale ich oči ostávajú často nechránené! Pritom šošovka detí dokáže absorbovať oveľa menej negatívneho UV žiarenia ako šošovka dospelých, teda na sietnicu ho preniká viac. Preto by deti mali byť chránené klobúčikom so striešokou či šiltovkou chrániacou oči zhora a slnečnými okuliarmi s UV filtrom.

Na absorpciu UV žiarenia má napríklad vplyv aj laserová operácia rohovky slúžiaca na zníženie dioptrií. Takáto operácia stenší rohovku, ktorá tým pádom absorbuje menej UV žiarenia. Následkom toho sa na sietnicu dostane viac UV žiarenia a je teda viac poškodzovaná.

Ako chrániť svoje oči pred UV žiarením čo najlepšie?

Univerzálne slnečné okuliare neexistujú. Na pláži a v horách budete potrebovať iné okuliare ako napríklad pri šoférovaní alebo pri prechádzke v meste. Pred kúpou je dobré si premyslieť, kde budete slnečné okuliare nosiť. V prvom rade je potrebné sa zamyslieť, na aký účel budeme slnečné okuliare najčastejšie využívať a podľa toho je potrebné vyberať rám – jeho tvar (športový, elegantný, viac či menej chrániaci bočnú časť tváre), materiál (kov, plast) a farbu, ako aj šošovky (sklenené či plastové, s klasickým zafarbením do hneda, siva či sivo-zelena, alebo do iných farieb). Kým na bežné nosenie máte možnosť vybrať si z trendových farieb skiel, vodiči by mali staviť hlavne na sklá sivej, hnedej alebo sivo-zelenej farby, cez ktorú je rozlíšenie detailov veľmi kvalitné.

UV filter je dnes už samozrejmosťou. Slnečné okuliare bez UV filtra si pred oči ani nedávajte. Siahnuť môžete po všetkých okuliaroch, ktorých výrobcovia uvádzajú, že ich okuliare majú UV ochranu s číslom 380–400. Toto označenie uvádza, že vás okuliare ochránia pred UVA a UVB žiarením:

dlhovlnné UVA žiarenie.................. 315 – 400 nm
strednovlnné UVB žiarenie............. 280 – 315 nm

Farebné filtre proti ostrosti slnečného žiarenia si nesmiete mýliť s UV filtrom. UV filter chráni pred UV žiarením, zatiaľ čo farebný filter chráni len pred jasom svetla dopadajúceho do oka.

Výrobcovia slnečných okuliarov ponúkajú na výber štyri kategórie farebných filtrov, ktoré sú rozlíšené podľa intenzity viditeľného svetla. Okuliare s veľmi tmavým filtrom (kategória 4) nie sú vhodné na šoférovanie, keďže sú príliš málo priepustné pre svetlo a preto skresľujú vnímanie farieb, hlavne červenej a zelenej. Na bežné nosenie je vhodný filter tretej kategórie, ktorý prepúšťa viac viditeľného svetla.

 

Kategória

Filter

Priepustnosť
viditeľného svetla

0

Bezfarebný alebo
veľmi svetlý filter

80 – 100%

1

Svetlý filter

43 – 80 %

2

Stredne tmavý filter

18 – 43 %

3

Tmavý filter

8 – 18 %

4

Veľmi tmavý filter

3 – 8%

 

Tretím druhom filtra je polarizačný filter, ktorý veľmi dobre poznajú hlavne šoféri, rybári a lyžiari. Takýto filter znižuje odrazy na vozovke, dá sa s ním pozerať aj cez vodnú hladinu na dno a sneh sa cez polarizačný filter tak neodráža. Laicky povedané, polarizácia je jav, pri ktorom sa jeden typ svetelných lúčov prepúšťa a druhý typ absorbuje. Tým je možné svetlo „usmerniť“ (= prepustiť ho len v jednom smere), čím sa odstráni odrazivosť napríklad od vodnej hladiny či snehu. Aj v kvalite polarizácie existujú rozdiely, preto je dobré odskúšať si rôzne polarizačné okuliare od viacerých výrobcov.

Na čo sú vhodné polarizačné okuliare?

Polarizácia je jav, pri ktorom sa jeden typ svetelných lúčov prepúšťa a druhý typ absorbuje. Tým je možné svetlo „usmerniť“ (= prepustiť ho len v jednom smere), čím sa odstráni odrazivosť napríklad od vodnej hladiny či snehu. Polarizačný filter veľmi dobre poznajú hlavne šoféri, rybári a lyžiari. Takýto filter znižuje odrazy na vozovke, dá sa s ním pozerať aj cez vodnú hladinu na dno a sneh sa cez polarizačný filter tak neodráža.  Aj v kvalite polarizácie existujú rozdiely, preto je dobré odskúšať si rôzne polarizačné okuliare od viacerých výrobcov.

Aký je rozdiel medzi „samozafarbujúcimi“ a slnečnými okuliarmi?

Slnečné okuliare sú tmavé neustále, bez ohľadu na to,  či ste von alebo v miestnosti. Sabozafarbujúce okuliare reagujú na intenzitu UV žiarenia a zafarbia sa podľa nej na 10% až 80%. V miestnosti ostávajú nezafarbené. Existujú rôzne typy samozafarbujúcich okuliarov – niektoré sa zafarbia či odfarbia rýchlejšie, iné pomalšie; niektoré viac, iné menej.

napíšte nám sme na facebooku
VYŠETRENIE ZRAKU
DENNE 10.00 - 16.30
OBJEDNAJTE SA
Tel.: 052 773 18 06
WE SPEAK ENGLISH WIR SPRECHEN DEUTSCH

 

Pre JN OPTIK s.r.o. generuje