GIGANTOPAPILÁRNA KONJUNKTIVITÍDA postihujúca nositeľov kontaktných šošoviek (CLGPC)

  • GIGANTOPAPILÁRNA KONJUNKTIVITÍDA obr.1Pociťujete diskomfort pri nosení kontaktných šošoviek?
  • Vnímate svrbenie, hlien, či občasné zahmlené videnie?
  • Cítite nepríjemný pohyb kontaktnej šošovky na oku?
  • Je pre vás nosenie šošoviek nepohodlné alebo ich na oku už neznesiete?

Pravdepodobne trpíte „GIGANTOPAPILÁRNOU KONJUNKTIVITÍDOU spôsobenou nesprávnym nosením kontaktných šošoviek“ (tzv. CLGPC = contact lens induced papillary conjunctivitis). Vyskytuje sa nielen u počiatočných nositeľov kontaktných šošoviek, ale aj u ľudí, ktorí kontaktné šošovky nosia roky a nikdy s nimi nemali žiadne problémy. CLGPC prichádza pomaly a rafinovane, počas niekoľkých týždňov. Ochorenie má alergický a zápalový charakter. Liečba je zdĺhavá a často je pri nej potrebné nosenie kontaktných šošoviek značne obmedziť alebo úplne vylúčiť. Následkom môže byť aj dlhodobá netolerancia kontaktných šošoviek.

GIGANTOPAPILÁRNA KONJUNKTIVITÍDA obr.2CLGPC sa zaraďuje medzi alergické konjunktivitídy (tj. zápaly spojiviek). Postihuje tarzálnu spojivku horného viečka (obrázok ukazuje prevrátené horné viečko pod zväčšením na štrbinovej lampe) a najčastejšie sa vyskytuje pri používaní mäkkých kontaktných šošoviek.

Normálna tarzálna spojivka je ružovkastá a  má mikropapily s veľkosťou menšou ako 0,3mm. Pri CLGPC sa však papily zväčšia na 1mm a viac. Zväčšené papily či pľuzgieriky si môžete predstaviť ako bubienky na bublinkovej fólii, ktoré ste ako deti radi praskali.

CLGPC je spôsobená alergickou reakciou na depozitá v kontaktnej šošovke a reakciou na mechanické dráždenie horného viečka povrchom kontaktnej šošovky.

Vyskytuje sa hlavne pri nesprávnom dodržiavaní hygienických návykov (čistenie, skladovanie kontaktných šošoviek) a pri prenášaní kontaktných šošoviek (tj nosíte ich   dlhšie ako je povolené výrobcom – mesačné napríklad 5 týždňov).

Zo začiatku budete pociťovať mierny diskomfort pri nosení kontaktných šošoviek, budete ich na oku cítiť viac ako predtým a vnímať aj občasné zahmlené videnie spôsobené zvýšenou produkciou hlienu a depozitami na kontaktnej šošovke. Hlien môžete vnímať v oku hlavne ráno po zobudení.  V pokročilejšom štádiu je diskomfort taký zjavný, že šošovky na očiach neznesiete, spojivka je červená, zhrubnutá a opuchnutá.

V každom prípade je potrebné navštíviť lekára alebo optometristu, ktorý vám kontaktné šošovky aplikoval. Ten vaše oko preskúma cez štrbinovú lampu a na základe zistení odporučí vhodné riešenie, ktoré závisí od stupňa ochorenia. Niekedy postačí zmena typu kontaktnej šošovky (iný priemer, zakrivenie, materiál),  zmena periodicity alebo dĺžky nosenia, zmena čistiaceho roztoku, starostlivejšie čistenie a skladovanie šošoviek. Inokedy bude potrebné šošovky na určité obdobie úplne vysadiť. Ak je potrebné aplikovať liečivo, presné dávkovanie a dĺžku liečby určí lekár. Ćasto ide o kombináciu antihistaminík a stabilizátorov žírnych buniek (napr. kromolyn sodný 2%).

Pri nenosení kontaktných šošoviek odznejú symptómy ako svrbenie, začervenanie, hlien do 2 týždňov. Papily sa však dostanú do pôvodného stavu až približne po 6-tich mesiacoch nenosenia kontaktných šošoviek. Z dlhodobého hľadiska sa CLGPC môže vrátiť.

 

 

 

 

NYSTAGMUS

Nystagmus je vôľou neovládateľný rytmický pohyb očí (najčastejšie horizontálny). Môže ísť o pohyb na jednom oku alebo na oboch očiach. Nasledujúce odkazy (v AJ) názorne zobrazujú oči ľudí trpiacich nystagmom:

 

 

Rozlišujeme vrodený nystagmus (nástup v 2.-3. mesiaci) a získaný nystagmus (nástup v neskoršom detstve alebo v dospelosti). Vrodený nystagmus je väčšinou spôsobený albinizmom, vrodenou kataraktou, absenciou dúhovky, nevyvinutým optickým nervom. Ak sa nystagmus vyvinie v ranom detstve, môže byť spôsobený problémom so zrakovou dráhou vedúcou od oka k mozgu. Dieťa často nemá žiadne iné očné či zdravotné problémy.  Získaný nystagmus  je zriedkavý a môže byť spôsobený abnormalitami vo vestibulárnom systéme (stredné ucho), toxicitou spôsobenou liekmi (aj alkoholom), ako aj neurologickými problémami (úraz mozgu, MS, tumor, mŕtvica).

Pôvod nystagmu môže byť motorický alebo senzorický. Väčšinou sú príčinou nystagmu vrodené motorické poruchy. Senzorický nystagmus sa môže vyskytovať u detí narodených so slabým zrakom (vysoká refrakčná vada) a je spojený s inými vrodenými vadami, ako napríklad albinizmus.

Ďalšími príčinami nystagmu môžu byť: zápal stredného ucha, patológia predného segmentu oka (korneálne opacity, vrodená katarakta, glaukóm), choroby sietnice, choroba optického nervu (vrodené anomálie).

Nystagmus môže byť aj latentný (skrytý) – takýto nystagmus môže byť spojený so strabizmom. Je ovplyvnený zakrytím jedného oka.

Nystagmus sa môže vyskytovať vo všetkých pohľadových smeroch alebo len v jednom pohľadovom smere.

Nystagmus sa nedá kontrolovať vôľou.

Môže sa zhoršiť pod vplyvom stresu, nedostatkom spánku, únavou. Človek s nystagmom môže mať zhoršené videnie (ani s najlepšími dioptriami neprečíta posledný riadok optotypu), pretože kvôli kmitajúcim pohybom očí obraz nemusí byť ustálený.

Snaha o kompenzovanie nystagmu môže spôsobiť, že človek podvedome nakláňa hlavu doprava, doľava, hore alebo dole (v tom smere existuje tzv „nulový bod“, kde je nystagmus najmenší a obraz najstabilnejší)

Perlička: Okrem patologického nystagmu, o ktorom sme hovorili vyššie, exisuje aj fyziologický nystagmus. Volá sa optokinetický nystagmus a dá sa vyvolať zámerne, napr. ak sa v pohybujúcom vlaku pozeráte na stĺpy elektrického vedenia (keď sa vám niekto iný pozerá na oči, uvidí ich horizontálne pohyby)

Perlička: Polícia v USA niekedy uskutočňuje u vodičov test triezvosti (field sobriety test) a všíma si či nemajú horizontálny nystagmus spôsobený alkoholom. Vodič sa sústredí na hornú časť paličky, ktorú policajt drží v ruke a pomaly ňou pohybuje doprava a doľava. Ak si u vodiča všimne tremor/tras očí, je to jeden z príznakov požitia alkoholu.

Ako nystagmus ovplyvňuje každodenný život?

Nystagmus ovplyvňuje nielen vaše videnie, ale aj spoločenský život, vaše vzdelanie, výber zamestnania.  Všetky nižšie spomenuté body závisia od veľkosti a typu nystagmu. Niektoré môžete vnímať, iné nie – každý z nás je iný.

  • Nystagmus môže spôsobovať, že vám trvá dlhšie ako ostatným, kým veci uvidíte, alebo kým prečítate text či vykonáte nejakú prácu na PC alebo rutinnú aktivitu.
  • Nystagmus môže spôsobiť, že si text dávate bližšie k očiam, pretože všetko, čo je ďalej, vidíte rozmazane alebo „cez hmlu“
  • Môžete mať problém sústrediť pohľad pri veľkom počte ľudí alebo hustej doprave.
  • Môžete mať problém s orientáciou v priestore.
  • Očný kontakt s ľuďmi – ľudia sa na vás môžu divne pozerať, mať nepríjemné pripomienky, čo môže mať vplyv hlavne na psychyku detí – pocit menejcennosti, inakosti, neistota, utiahnutosť.
  • Nystagmus a vedenie motorového vozidla – ak máte mierny nystagmus, dokážete šoférovať, ale pozor na šoférovanie večer alebo ak ste veľmi unavení.
  • Pri 3D filmoch ľudia s nystagmom nemusia vidieť 3D.
  • Možné problémy s pozeraním cez úzky priezor, napr. cez mikroskop, ďalekohľad. - čo je potrebné zohľadniť pri hľadaní uplatnenia v pracovnom živote.  
  • Ľudia s nystagmom môžu vo väčšej či menšej miere trpieť závratmi či ataxiou (neschopnosťou koordinovať svaly či regulovať postoj tela a smer pohybu svalov)
  • Nystagmus a okuliare: S nystagmom sú spojené ďalšie vizuálne problémy, napríklad astigmatizmus, krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Preto je potrebné nosiť predpísané okuliare. Okuliare váš nystagmus nevyliečia, ale pomôžu vám vidieť lepšie. Niekedy sa k bežnej korekcii pridávajú prizmy, ktoré vylepšia kozmetický vzhľad pretože zmenia pozíciu „nulového bodu“ do bežnejšieho postavenia hlavy/očí (nebudete musieť tak veľmi nakláňať hlavu určitým smerom). Prizmy sa môžu použiť aj za účelom vytvorenia väčšej kovergencie, ktorá môže redukovať nystagmus. Pri bifokálnych okuliaroch je potrebné zvážit nulovú pozíciu – možno bude potrebné umiestniť diel do blízka inde ako zvyčajne. (ak pacient musí otočiť hlavu alebo oči do ľava, aby dosiahol nulovú pozíciu (tj pozíciu najlepšej ostrosti videnia), je zbytočné umiestniť segment do blízka k nosu)  
  • Rovnováha a binokulárne videnie: Nystagmus môže spôsobovať problémy s rovnováhou. Problémy s binokulárnym videním sú bežné, ak nystagmus začal skoro – pacienti nedokážu odhadnúť hĺbku a majú problém s priestorovým videním. Ak nystagmus nastúpil v živote neskôr, môže spôsobovať závrate – pacient vidí priestor nestabilne (v pohybe) pretože jeho oči sa tiež neustále hýbu. Pri čítaní sa nystagmus môže zmenšiť vďaka konvergencii očí. Niekedy je vhodné uplatniť prizmy, aby sa konvergencia navodila umelo, čím sa môže nystagmus u niektorých pacientov znížiť.
  • Nystagmus a šport: slabšia koordinácia pri športových aktivitách, hlavne aktivitách zahrňujúcich loptu – nevidíte rýchly pohyb lopty, kam vlastne smeruje
  • Nystagmus a škola:  Je potrebné, aby učiteľ pochopil, ako môže pomôcť dieťaťu s nystagmom a zhoršeným videním. Dieťa by malo sedieť v prednej lavici, aby na tabuľu videlo čo najlepšie. V závislosti od úrovne videnia bude potrebné upraviť materiály na čítanie – zväčšiť písmo, umožniť veľký kontrast medzi písmom a podkladom, umožniť používanie lupy alebo používanie podložky pri čítaní textu, aby dieťa nestratilo čítaný riadok, atď. Deti by mali mať vlastné knihy a materiály, pretože je pre nich ťažké ak z jednej knihy čítajú dvaja. Písomky s časovým limitom môžu spôsobiť emočný stres, na základe ktorého sa nystagmus zhorší, čím sa zhorší aj videnie. Učiteľ musí pochopiť potrebu dieťaťa natáčať hlavu určitým spôsobom, aby videlo lepšie (nájde si svoj „nulový bod“) a umožniť mu chovať sa týmto spôsobom.

Prvé výstražné symptómy očných chorôb

  • Kolísavá ostrosť videnia: Ak počas dňa vidíte rôzne ostro na tú istú vzdialenosť (nie pri preostrovaní z diaľky do blízka), môže ísť o príznak cukrovky či hypertenzie. Tieto chronické stavy môžu poškodzovať malé očné cievy na sietnici, a tým spôsobovať zhoršené videnie.
  • Vidíte záblesky alebo padajúce „sadze“: Pri pohľade na modrú oblohu alebo bielu stenu môžete vidieť čierne bodky alebo plávajúce vlásky. Nie je potrebné sa znepokojovať, vo väčšine prípadov ide o čiastočky plávajúce v sklovci (gélovitá hmota v oku), ktoré sú bežnou súčasťou starnutia oka. Keď však zrazu zbadáte padajúce „sadze“ spolu s ostrými zábleskami svetla, môžu byť varovným signálom blížiaceho sa odchlípenia sietnice. V tom prípade bezodkladne navštívte svojho lekára. Rýchla pomoc zabráni vážnej strate videnia.
  • Horšie periférne videnie. Ak sa vám zdá, že strácate periférne videnie, môže ísť o príznak glaukómu. Glaukóm nastáva vtedy, keď je váš optický nerv poškodený. Niektoré nervové vlákna už nedokážu prenášať obrazy, ktoré oko zaznamenáva, do mozgu. Často nevnímate žiadne iné symptómy ani bolesť.
  • Vidíte deformovaný obraz. Ak sú rovné čiary pokrčené alebo vlnovkovité, alebo ak sa zdá, že v centre videnia máte biele miesto či prázdny obraz, je možné, že ide o príznaky VPMD – vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Táto choroba ovplyvňuje makulu = časť sietnice, ktorá je zodpovedná za ostré centrálne videnie.

Pravidelné preventívne prehliadky u vášho očného lekára a včasná diagnostika a liečba očných chorôb vám pomôže zachovať si kvalitné videnie.

napíšte nám sme na facebooku
VYŠETRENIE ZRAKU
DENNE 10.00 - 16.30
OBJEDNAJTE SA
Tel.: 052 773 18 06
WE SPEAK ENGLISH WIR SPRECHEN DEUTSCH

 

Pre JN OPTIK s.r.o. generuje